2. 6. 2026 nás ve školce navštívila paní včelařka Drahuška a provedla nás interaktivním dopolednem plného nejrůznějších ukázek, her i tvoření.

Včelka Mája nám vyprávěla svůj příběh – jak se narodila –

vylíhla se z vajíčka od „matky královny“. Z vajíčka se stala larvička a z té postupně vyrostla včelka. Malinké včelky se jmenují mladušky a kluci trubci.

Starší včelky, které krmí včelí mladušky se jmenují čistička a krmička.

Už po třech dnech od vylíhnutí včelky vylétávají ven a učí se létat a vracet zpět do úlu.

Ze včelek mladušek rostou včelky stavitelky – ty staví voskové plásty. Pak včelky strážkyně – ty hlídají vchod do úlu (česno) a po 20 dnech života se z včelky stává létavka.

Létavky sbírají nektar, pyl a dokonce i vodu.

Ale tím jejich práce vůbec nekončí. V úle musejí včelky dokonce i větrat – ochlazovat vnitřek úlu. Musejí v úlu také pěkně uklízet a vynášet nepořádek pryč.

Včelí kluci – trubci –  hlavně chladí nebo zahřívají úl. Potřeba jsou jen na jaře, když oplodní královnu, aby mohla klást vajíčka. Když trubci nejsou k užitku, musí úl opustit. Trubci totiž nemají žihadlo a tak nemohou ani chránit úl. O ochranu úlu se starají včelky dělnice.

Víte, že si včelky nepovídají, ale tancují?  Včelky umí spolu „mluvit“ tanečkem. Buď tancují dokola  anebo hopsají.

Výroba medu je také pěkně těžká práce – nasbírat nektar, dát  ho do plástve, každé okénko zavíčkovat. A pak ho pan včelař nebo paní včelařka musí opatrně vytočit na medometu.

Ale nesmí včelkám sebrat všechen med. Aby včeličky měli zásobu na zimu.

My jsme začali ve školce budovat divoký kousek zahrádky pro včelky, motýly a další hmyzí kamarády. Dokonce máme na zahrádce i malinké pítko – vlastně je to jen obyčejný talířek s vodou. Včeličkám i motýlkům ale stačí. Odpočinou si u nás, dají si trošku vody a nektar nebo pyl z „divokých kytiček“.

 Odmění nás krásným tanečkem, opylují nám jablůňku a květy kytiček nebo i zeleniny a my se můžeme těšit na bohatou úrodu. A MED!

Děkujeme paní Drahušce Hájkové a včelkám ZDAR!